Liège Gay Sports

Cyrielle van Liège Gay Sports: “We proberen het beeld rond LGBT+-sporters te veranderen”

Het is een open deur intrappen, maar niet alleen in Vlaanderen zijn er LGBT+-initiatieven. In Wallonië is Liège Gay Sports al bijna tien jaar actief. Cyrielle Closset is een van de drijvende krachten achter deze organisatie die LGBT+ in de sport in de kijker wil zetten. “We blijven een minderheid in de sport, maar in onze club kunnen we onze ervaringen met elkaar delen.”

Door Emma Van Avermaet

In de cafetaria van de piscine de Jonfosse in Luik vertelt Cyrielle Closset over Liège Gay Sports, een organisatie volledig gericht op LGBT+. “Hier in dit zwembad is het voor ons allemaal begonnen”, gaat Cyrielle van start. “Daarvoor moeten we ruim twintig jaar terug in de tijd. Een groepje vrienden wilde graag samen zwemmen. Ze richtten een zwemclubje op dat door de jaren heen steeds groter is geworden.”

Cyrielle kwam bij de organisatie terecht dankzij een vriendin die haar opbelde om haar te vervangen als zwemcoach. “Dat moet ongeveer vijftien jaar geleden zijn. Oorspronkelijk was het maar eenmalig, maar kijk, ik ben nooit gestopt”, lacht Cyrielle. “In 2013 zijn we officieel een vzw opgestart: Liège Gay Sports. Ik en drie anderen staan in voor de dagelijkse werking; allemaal als vrijwilligers. In het dagelijkse leven ben ik industrieel ontwerper.”

Club voor iedereen

De kleine groep vrienden die samen wilde zwemmen, groeide uit tot een levendige vzw. “Momenteel zijn we met een vijftigtal leden”, vertelt Cyrielle trots. “We hebben niet alleen achttienjarige leden, maar ook dertig- en zestigjarigen. We zijn dus geen groep voor enkel jongeren of enkel ouderen. We zijn een club voor iedereen.”

“Iedereen is welkom in onze club”

Naast het leeftijdsverschil, is er ook een verschil in geaardheid. De naam laat misschien uitschijnen dat het enkel een club is voor leden die gay zijn, maar Cyrielle wil het tegendeel benadrukken. “Mensen vragen ons vaak of ze wel welkom zijn in onze club. Mag ik als lesbische lid worden? Mag ik als ik biseksueel ben lid worden? Mag ik als trans persoon lid worden? Uiteraard, iedereen is welkom.”

Groot veiligheidsgevoel

Iedereen is welkom: dat is een van de mantra’s bij Liège Gay Sports. Ze hebben verschillende leden die in het verleden slachtoffer werden van homofobie of transfobie. “Homofobie in de sport blijft aanwezig. In de ene sport is het probleem groter dan in de andere sport. Het voetbal spant daarbij nog steeds de kroon. Er is nog veel werk.”

“Bij onze club ervaren onze leden een groot veiligheidsgevoel. We zijn een echte vriendengroep, of soms wel meer”, biecht Cyrielle al lachend op. “Het is zeker niet ons hoofddoel, maar soms hebben wij al Tinder gespeeld.”

“Homofobie in de sport blijft aanwezig. Het voetbal spant de kroon”

Nieuwe generatie

Cyrielle beseft dat haar organisatie een belangrijke rol kan spelen in de ontwikkeling van mensen. “Had Liège Gay Sports in mijn jeugd bestaan, dan zou het mijn persoonlijke ontwikkeling makkelijker hebben gemaakt. We blijven een minderheid in de sport, maar hier hebben we allemaal hetzelfde meegemaakt en dat kunnen we met elkaar delen.”

Cyrielle ziet ook een positieve ontwikkeling door de jaren heen, al maakt ze daarbij meteen een kanttekening. “Er is een nieuwe generatie die toleranter is, maar de gekende stereotypen blijven heersen. Homomannen worden nog maar al te vaak bestempeld als vrouwelijk en het beeld van een lesbische vrouw is nog steeds iemand met kort haar en een geruit hemd. Die stereotypes zijn er nog steeds, zelfs in 2022.”

In eigen boezem kijken

Op vlak van inclusiviteit en het ontkrachten van stereotypes is er dus zeker nog verbetering mogelijk. Liège Gay Sports kijkt daarbij ook in eigen boezem. “Wij moeten op enkele vlakken ook beter doen. Dat zijn kleine dingen, zoals kleedkamers. Wij hebben geen individuele kleedkamers tot onze beschikking, enkel gezamenlijke. We beseffen dat dit niet fijn is voor onze trans leden. Dat proberen we nu te veranderen zodat ook zij zich bij ons thuis en comfortabel voelen.”

“LGBT+ in de sport moet een normale zaak worden”

Ook buiten hun eigen clubwerking probeert Liège Gay Sports bepaalde zaken te veranderen. Zo ondernemen ze verschillende acties om LGBT+ in de sport te normaliseren. “Het moet een normale zaak worden”, zegt Cyrielle kordaat. “Daarom moeten we erover praten en zaken organiseren. We nemen deel aan acties in Namen, Brussel, Antwerpen en zelfs Parijs.”

“Niet alleen in het zwemmen nemen we deel aan wedstrijden of evenementen”, gaat Cyrielle verder. “Badminton en lopen staat intussen ook al op ons programma, maar we denken nog groter. We proberen in alle sporten het beeld rond LGBT+-sporters te veranderen.”

Comments are closed.