Timothy Derijck met de regenboogband, gefotografeerd door Dieter Bruneel

“Als er een bekende speler uit de kast komt die goed behandeld wordt, dan zou dat de bal aan het rollen brengen”

Simon Clinckemaillie (community manager KV Kortrijk) besliste mee om de regenboogband verder te dragen

KV Kortrijk liet zijn kapitein, Timothy Derijck, de regenboogband dragen tot aan het eind van het seizoen van 2020-2021. Simon Clinckemaillie is fanbase en community manager bij de club, hij vertelt waarom de club besloot om de regenboogband nog niet op te geven. “Onze club tolereert de LGBT+-haat niet.”

Na Zulte Waregem, koos KV Kortrijk ervoor om hun kapitein, Timothy Derijck, ook de regenboogband te laten dragen tot het einde van het seizoen in 2021. De Kortrijkse club wil een standpunt maken voor de supporters van KV Kortrijk en naar de maatschappij om duidelijk te maken dat liefde, liefde is.

Wat wil KV Kortrijk met de actie bereiken?

“We willen een statement maken die we dan tonen aan de maatschappij, aan de mensen die voetbal kijken. Daarmee willen we duidelijk maken dat voor een club als KV Kortrijk, iedereen hetzelfde is. Dat willen we uitbrengen als voetbalclub, want voor veel mensen zijn we een voorbeeld. ”

Denk je dat de actie voldoende is om de LGBT+-acceptatie in de voetbal te verbeteren?

“Het is natuurlijk niet genoeg. De LGBT+-problematiek is een maatschappelijk probleem dat over de landsgrenzen heen gaat. Maar ik denk dat als andere club of andere organisaties ook zo’n soort statement maken, dat het ervoor gaat zorgen dat ze tonen dat ze de LGBT+-haat niet tolereren als club. Het statement is daarom ook een sterk signaal richting onze supporters.”

“Als we merken dat er homohaat in ons stadion voorkomt, ondernemen we actie. Een stadion zit vol met mensen die verschillende karakters hebben. De voetbalsupporters in het stadion zijn een weerspiegeling van de maatschappij. Daarin heb je verschillende groepen, van chirurgen tot werklozen. Dat maakt het voetbal zo mooi. Maar door zulke mensen met verschillende standpunten krijg je als voetbalclub ook confronterende situaties. Daar moeten we dan gepast op reageren.

Er lijken meer en meer acties te komen om de LGBT+ community in het voetbal te steunen, zouden spelers daardoor uit de kast durven komen?

“Ik zou het heel sterk vinden als er een speler uit de kast durven komen, want er zijn er sowieso in de professionele voetbal. Ik denk ook dat zo’n mens veel vlotter aanvaard zal worden dan dat hij misschien zelf denk. Maar blijkbaar is het echt geen evidentie om homoseksueel te zijn, zowel in de gewone maatschappij, als in de voetbalwereld.”

Worden de spelers voldoende gemotiveerd voor de actie?

“Dat wordt gedaan, maar onze spelers weten wat er aan de hand is en waarom we het doen. Natuurlijk gaan er misschien spelers zijn die, persoonlijk, niet akkoord zijn met ons standpunt, maar zij voelen aan dat het voor de club een belangrijk standpunt is. Voor de spelers is het simpel, je doet eraan mee of niet. Maar dan trekken we daar ook onze conclusies uit.”

Waarom zou het voor de mannelijke voetbalspelers moeilijker zijn om uit de kast te komen?

Er is nog nooit iemand op professioneel niveau uit de kast gekomen. Ik merk dat het niet evident is als ik naar mijn vrienden kijk. In de voetbalwereld is er veel machocultuur, ook in het publiek. Zij kunnen de spelers van de tegenpartij uitschelden als vuile jeanette. Ik vind dat zoiets niet geroepen mag worden. Want als ze dat roepen naar een homoseksuele speler die nog niet uit de kast kwam, gaat hij dat misschien helemaal anders interpreteren.” 

“De mix van culturen in de kleedkamer of op het veld kan ook voor angst zorgen. Sommige spelers met een andere nationaliteit kunnen meer toleranter zijn dan anderen. Maar ik ben ervan overtuigd dat als iemand uit de kast komt, dat het de spelersgroep versterkt. Want als iemand slecht behandeld wordt vanwege zijn geaardheid, ga je opkomen voor je ploegmaat.” 

Is KV Kortrijk nog van plan om in de toekomst nog acties te ondernemen?

“We hebben een project dat ‘positief supporteren’ noemt. Dat is een koepel waarin we problematieken in behandelen. We willen onze supporters leren om positief te supporteren. We zijn ook een app aan het ontwikkelen waarin supporters kunnen melden wanneer en waar er discriminatie is.”

Hoe zie je de LGBT+-acceptatie in de mannenvoetbal in de toekomst?

“Ik hoop dat er dan enkele voetballers uit de kast gekomen zijn en dat de LGBT+-community aanvaard is. Het mag niet raar zijn om iemand van hetzelfde geslacht graag te zien. Als er een bekende speler uit de kast komt en hij wordt goed behandeld, dan zou dat de bal aan het rollen brengen en nog meer outings teweeg brengen.”

Door Noa Van Hoeydonck

Comments are closed.